Istanbul Yorkshire Canary Club

İSTANBUL YORKSHIRE IRKI KANARYA SEVENLER VE YETİŞTİRENLER KULÜBÜ DERNEĞİ

IYCC 2018 Yılı Hakem Raporu

2018 yılı Hakem Raporu

George Weeks ve Paul Rober ile beraber Kasım 3-4 2018 tarihinde İstanbul Yorkshire Kanarya gösterisinde hakemlik yapmaktan memnun oldum. Ben Dublin’den, George ve Paul Gatwick den ayrı ayrı geldik ve alıştığımız üzere Başkan Recai Karakazanci tarafından karşılanıp bizi otelimize geldik. O harika gösteri salonuna yürüyüp Dr.Erhan, Dr.Erkan, Hakan Celik, Umit, Tarhan kardeşler vb. sıcak insanlarla tanışıp arkadaşlığımızı tazelediğimiz ve sonrasında 1133 Kanarya ile yüz yüze gelmemiz bizim için ne kadar da sevinçliydi. Jüri saat 11:00’de başladı ve 3 deneyimli idareci/gözetmen yardımıyla yapılıyor olması, 142, 122, 119 vb. sınıfların olduğu göz önüne alınacak olursa, çeşitlemesi ve Karar verme sürecinde işimizi önemli ölçüde kolaylaştırdı. Yaşadığımız tek olumsuz durum, iki ekstra hakem tezgâhı/hakem heyeti daha olsaydı, zaman kazanmak açısından iyi olurdu ve “bir kuşu kaçırma” ihtimali daha az olurdu. Arta kalanı geri gönderdiğimiz için gözetmenler arta kalanları başka kuşlar ile değiştirdiler bu anlamda biz yeniden sıranın o tarafına tekrardan hakemlik etmek zorunda kaldık. Yine de biz baştan sonra çok fazla iyi kuşa hayran olma deneyimi yaşadık. Türkiye’deki Kanarya standardının yeniden geliştiğini hissettik ama (özellikle de) yeniden belirgin bir hale geldi ki Yeşiller standardı ve ağırlıklı renkli standardın hatırı sayılır seviyede arttığını gördük. Yargılama işlemlerini 16:00 gibi 3 tarafında ödüllerde karşılıklı mutabık olduğu şekilde tamamladık.

 ÖDÜLLER

BEST CAT IYCC NO İSİM / NAME KATEGORİ / CATEGORY ŞEHİR / CITY
1 1 IYCC-0188 Tamer Acar 8- Alacalı Mat Tüy Dişi Balikesir
2 1 IYCC-0035 Mustafa Ali Tarhan 15- Yeşil Parlak Tüy Dişi Izmir
3 2 IYCC-0031 Hakan Çelik 15- Yeşil Parlak Tüy Dişi Izmir
4 1 IYCC-0095 Tayfun Kaya 4- Düz Sarı Mat Tüy Dişi Kocaeli
5 1 IYCC-0002 Münir Bostancı 13- Yeşil Parlak Tüy Erkek Istanbul
6 1 IYCC-0035 Mustafa Ali Tarhan 7- Alacalı Parlak Tüy Dişi Izmir
7 1 IYCC-0022 Ergun Yağızoğlu 16- Yeşil Mat Tüy Dişi Istanbul

Kazanan kuşun mükemmel bir tüyü vardı, omuz ve göğüs kısımları güzel kıvrımlı/yuvarlak ve her zaman doğru pozisyonda durdu. İkinci ve üçüncü gelen kuşlar, en iyi ilk ve ikinci sınıf 15 idi ve kolayca tersine çevrilebilirdi. Yarışma sonrasında sergileyici/ katılımcılar ile sergileri tartışmak ve değerlendirmek bizim için ayrıca zevkliydi. Verilen açıklamalara karşı katılımcıların herhangi bir kini/garezi yoktu. Daha hafif bir not olarak Istanbul YCC 3 hakem içinde bir “yürüyüş turu” ve bir “taksi seferi” gibi geldi ve sonrasında Paul tarafından büyük bir beğeni topladı. Akşam vakti harika bir Türk restoranında 40 üye ile birlikte, güzel yemeklerin, rakı ve müziğin tadını çıkardık. Evet, tanıştığımız arkadaşların sıcaklığı ile hafızalarda hatırlanacak bir gösteriydi.

Oliver Quinn

© 2010 - 2021 IYCC Tüm Hakları Saklıdır...
Ilke Media web tasarım ve internet hizmetleri
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.Detay... Kabul Et