Istanbul Yorkshire Canary Club

İSTANBUL YORKSHIRE IRKI KANARYA SEVENLER VE YETİŞTİRENLER KULÜBÜ DERNEĞİ

Yarışma Kuralları

İYCC YARIŞMA PROGRAM
YARIŞMA TARİHİNDEN 1 HAFTA ÖNCE KUŞ KAYIT SİSTEMİ AÇILACAKTIR.
KUŞ KAYIT SİSTEMİ YARIŞMANIN YAPILACAĞI GÜNÜN SABAHI SAAT 08,30 KADAR AÇIK TUTULACAK OLUP 08,31 DA KAYIT SİSTEM KAPATILACAKTIR.
KUŞ TESLİMİ EN GEÇ 09,00 BİTMİŞ OLACAK. SAAT 10,00 DA HAKEM JÜRİLEME İŞLEMİ BAŞLAYACAKTIR

DÜZ ERKEK VE DİŞİ KUŞLAR KATEGORİSİNE
Tamamen düz sarı lekesiz kuşlar ve sadece tek parça halinde Kuşun tek tarafında yeşil lekesi olan kuşlar bu kategoriye dahildir. (Küçük Lekeler) İki veya daha fazla yeşil lekesi olan kuşlar bu kategoride değerlendirilmeyecektir.

ALACALI ERKEK VE DİŞİ KUŞLAR KATEGORİSİNE
İki veya daha fazla yeşil lekesi olan (Düz kuşlarda Her iki kanadında, gözlerde belirgin yeşil leke veya yeşil kuşlarda her iki kanadında, gözlerde belirgin sarı/beyaz leke olması.)  Kuyruklarda 3-4 adetten fazla yeşil veya beyaz kuyruk olması. Boya verilerek beslenmiş, boyanmış düz yeşil renkli kuşlar bu kategoride yarışır.

KULA ERKEK VE DİŞİ KUŞLAR KATEGORİSİNE
Kula lekesi olan tüm kuşlar veya tamamen kula renkli kuşlar bu kategoride yarışır,

YEŞİLERKEK VE DİŞİ KUŞLAR KATEGORİSİNE
Bu kategoride Tamamen yeşil kuşlar veya kuyruk ta veya tek bir kanadında açık renkli tüy bulunan kuşlar bu kategoride yarışır. Hem kuyruk hem de tek bir kanatta veya her iki kanadında açık renkli tüy bulunan kuşlar ahraç kategorisine girer. Karın kısmı çok açık renkli kuşlar bu kategoriye giremez. Yeşil kuşların renk boyası ile beslenmemiş olması gereklidir. Boyanmış kuşlar ahraç kategorisinde yarışır.

BEYAZ ERKEK VE DİŞİ KUŞLAR KATEGORİSİNE
Düz Beyaz kuşlar, gri renkteki kuşlar, beyaz üstü lekeli kuşlar bu kategoriye girer.

DEĞERLENDİRME / DERECELER
Değerlendirme sonucunda her kategoride ilk 7 derece belirlenecektir. Her kategoriden seçilen 1. Kuşlar içinden hakem tercihine göre 2. Olan kuşlardan da Salon Best’ i, Best 2, Best 3, Best 4, Best 5, Best 6, Best 7 seçilerek belirlenecektir. SALON BEST’ iTüm kategoriler içinden en iyi kuş olarak seçilecektir. 

YARIŞMA RAPORU VE PUANLAMA TABLOSU
Her yıl yarışma sonunda yarışmanın sonuçlarını, dereceye giren kuşların değerlendirmelerini içeren bir rapor HAKEM KOMİTESİ TARAFINDAN YAZILARAK İNTERNET SAYFAMIZDAN İNGİLİZCE VE TÜRKÇE yayınlanacaktır. Her Yarışma sonunda yarışmacı arkadaşlar aldıkları derecelere göre puan toplayacaklar bu puanlar yıllar bazında görülebildiği gibi ayrıca bütün yılların puan tablosu da yarışmacı arkadaşlar tarafından görülecektir. Kategorilere göre ve genel olarak bir sıralama yapılacaktır. Her kategoride 1.7, 2.6, 3.5, 4.4, 5.3, 6.2, 7.1 puan alır. 
Best Yediye giren kuşlar içinde kuşların kategori puanlarına ilaveten Best 14, 2.Best 12, 3.Best 10, 4.Best 8, 5.Best 6, 6.Best 4, 7.Best 2 ilave puan alacaktır.
Puan tablosu tüm yılları kapsayacaktır.

ÖDÜLLER
Her kategoride dereceye 1.,  2., 3. kuşlara Plaket( KUPA) 4.,5.,6.,7. Kuşlara madalya verilecektir. Yarışmanın Best seçilen 7 kuşu içeresinden 2., 3., 4., 5., 6. ve 7. ye ayrıca BEST Plaket (KUPA)verilecektir. Yine tüm yarışmanın 1. si olan Salon Best kuşuna ve SALON BEST KUPASI verilecektir.

KAYIT İŞLEMLERİ
Salona giriş, kuş kaydı ve satış masaları için IYCC nin belirlediği ücretler uygulanır. Kayıtlar internet sitemiz (www.iycc.org.com , www.iycc.com.tr) üzerinden üye girişi yapılarak oluşturulacaktır. Kayıtlar yarışma günü sabah saat 08:00 da sona erecektir. Kayıt esnasında kuşların kategorilerinin belirlenmesinde yarışmacıların beyanı göz önüne alınacak fakat son karar kayıt masasındaki görevliler tarafından verilecektir. Yarışmada cinsiyet bakımından hatalı kuş yarıştıranlar ihtar cezası alır. Tekrarı halinde yarışmadan 1 yıl men edilir. Jüri değerlendirmeye başlamadan önce kuşların kategorilerine göre sınıflandırılmaları konusunda son bir kontrol yapacak ve gerekli düzenlemeyi yapacaktır. Son kontrol sonrasında kategorisi değişen kuşlar var ise kuşların sahiplerine salon girişine asılacak bir pano yardımıyla bilgi verilecektir. Bu panonun kuş sahipleri tarafından kontrol edilmesi önem arz etmektedir. Kayıtlar sıkışıklığa yol açmamak amacıyla kategorilere göre kayıt masalarında yapılacaktır. Kayıt esnasında kafeslerin etiketle numaralandırılması sistemi kullanılacaktır. Kayıt yapılırken öncelikle yıllık üye aidatlarının ve kayıt ücretinin yatırılmış olduğuna dair belge kulüb saymanından alınarak kayıt masasına gelinecektir.

BİLEZİK
Ayağında yarışma yılında üretildiğini gösteren bilezik bulunan tüm yavru kuşlar yarışmaya katılabilir.

YARIŞMAYA KATILABİLECEK KİŞİLER
İSTANBUL YORKSHIRE KANARYA KULUBÜNE Üyelik şartlarını yerine getirmiş (aidat vs.) tüm yerli ve yabancı üyeler yarışmaya katılabilir. Derneğimiz üyesi olmayanlar kişiler yarışmalara katılamazlar.

YARIŞMA KAFESLERİ VE TÜNEK KURALLARI
Kafesler; Kulüpler birliği tarafından kabul edilmiş (YCC) İngiltere kulüp kurallarına göre hazırlanmış Yorkshire kafesleridir. Her yarışmacı kendi kafesini kendisi temin edecektir. Kafeslerde mutlaka küçük beyaz yarışma sulukları bulundurulacaktır. Ayrıca kafeslerde yem bulundurulması zorunludur. Kafes tabanına düz beyaz renkte kâğıt veya peçete konulabilir ancak işaret sayılabilecek şekilde malzemelerin yerleştirilmesi yasaktır.  Doğru tünek 0,97cm- 1,6 cm ölçülerinde oval şekilli tüneklerdir. Pratik olması açısından 1- 1,5 cm ölçülerinde olabilir. Kafeste 2 adet tünek bulundurulacaktır.

YARIŞMA SONRASI KUŞLARIN TESLİM ŞEKLİ

SATIŞ KUŞLARININ SERGİLENMESİ
Satış kuşları için salon içeresinde ayrı bir bölümde Satış masalarında satışa sunabileceklerdir. Üreticilerin satış kuşlarını mümkün olduğunca yarışma kafesleri içinde sergilemeleri hem görüntü hem de düzen açısından daha olumlu olacaktır. Satışa sunacakları kuşların sağlık ve hijyen bakımından tüm kurallara uygun şekilde sergilenmesi gerekmektedir. Doğabilecek herhangi bir olumsuzluk durumda sorumluluk kuşun satışa sunan sahibine ait olacaktır. (Hastalanması, kuşun veya kuşların ölmesi veya çalınmasından) kulübümüz sorumlu tutulamayacaktır.

MALZEME SATIŞ BÖLÜMÜ
Malzeme satışları için yine salon içeresinde belli bir bölüm ayrılacaktır. Satış yapacak firma ve şahısların derneğimizle önceden temasa geçmeleri gerekmektedir. Önceden yer ayırtmayan firmalar yarışma salonunda yer alamayacaktır.

YİYECEK / İÇECEK
Tüm yarışmacılar ve ziyaretçiler yarışma salonu içeresinde bulunan ve civarda bulunan kafeteryalardan ücreti karşılığı tüm ihtiyaçlarını karşılayabileceklerdir.

Salon içeresinde sigara içmek kesinlikle yasaktır.

İYCC  Yönetimi

© 2010 - 2021 IYCC Tüm Hakları Saklıdır...
Ilke Media web tasarım ve internet hizmetleri
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.Detay... Kabul Et